Berenschot onderzoekt mogelijke corruptieaffaire in Limburgse gemeente

Berenschot onderzoekt mogelijke corruptieaffaire in Limburgse gemeente

13 augustus 2025 Consultancy.nl
Berenschot onderzoekt mogelijke corruptieaffaire in Limburgse gemeente

De gemeente Horst aan de Maas heeft Berenschot ingeschakeld voor een onderzoek naar een mogelijke corruptieaffaire rondom één van haar voormalige medewerkers.

De zaak kwam begin dit jaar aan het licht toen het college van B&W van Horst aan de Maas signalen binnenkreeg over een ex-ambtenaar. Deze zou bij de aankoop van een perceel zijn bevoordeeld door een lokale agrarische ondernemer.

De voormalige medewerker kon het stuk grond – waarop hij later zijn eigen huis liet bouwen – onder zeer gunstige voorwaarden kopen. Volgens dagblad De Limburger zou onder andere een lening zijn verstrekt die niet terugbetaald hoefde te worden.

De voormalig medewerker werkte destijds voor de gemeente als accountmanager agrarische ondernemers. In de jaren vóór de perceelaankoop had hij geregeld contact met de in de affaire betrokken ondernemer over diens zakelijke belangen.

Of de ex-ambtenaar vrijwillig is vertrokken bij de gemeente Horst aan de Maas of is ontslagen, is tot op heden onduidelijk. “Over arbeidsrechtelijke zaken doen wij uiteraard geen mededelingen”, aldus gemeentesecretaris Henk Mensink in De Limburger.

Eerst intern, nu ook extern onderzoek

Afgelopen lente startte de Limburgse gemeente met een intern onderzoek naar de voormalig ambtenaar en de lokale ondernemer. Dat onderzoek is inmiddels afgerond, maar de bevindingen zijn niet openbaar gemaakt.

Wel is bekend dat de ex-medewerker voorafgaand aan de grondaankoop toestemming heeft gevraagd aan zijn leidinggevende. Die concludeerde destijds in een brief dat er “geen sprake is van belangenverstrengeling” en besloot de brief warm. “Ik wens jullie veel succes met de aankomende bouw van het nieuwe woonhuis en nog veel woonplezier.”

Door alle tegenstrijdige geluiden besloot de gemeente Berenschot in te schakelen voor een extern vervolgonderzoek. Het adviesbureau zal de casus vanuit een breder perspectief onder de loep gaan nemen. Ook wordt bepaald of de grondtransactie invloed heeft gehad op andere dossiers.

Verder zal Berenschot het handelen van de gemeente gaan doorlichten. “Zijn er bijvoorbeeld zaken over het hoofd gezien? En wat kunnen we ervan leren naar de toekomst toe?”, legt Mensink uit in De Limburger.

Bouwcontingenten

Uit onderzoek van De Limburger blijkt dat de ondernemer in het verleden bouwcontingenten kreeg als compensatie voor de sloop van twee van zijn varkensstallen.

Met zo’n contingent kan landbouwgrond worden omgezet in bouwgrond, die veel meer oplevert. In Horst aan de Maas kost het normaal zo’n €125.000 om van landbouwgrond bouwgrond te maken, maar dergelijke kosten hoefde de ondernemer dankzij de contingenten niet te maken.

In het verleden probeerde de ondernemer zijn bouwcontingenten te gelde te maken, maar dat ging niet al te soepel. Daarom dreigde hij op een gegeven moment een schadeclaim in te dienen bij de gemeente Horst aan de Maas. De betrokken ex-ambtenaar adviseerde het college van B&W kort daarna over mogelijke locaties waarop de ondernemer zijn bouwcontingenten zou kunnen inzetten.

De ex-ambtenaar kwam ook met opties waarbij de gemeente zelf grond zou aankopen om die vervolgens – tegen een kleine meerprijs – aan de ondernemer door te verkopen. Jaren later verkocht de gemeente inderdaad op deze manier een perceel aan dezelfde ondernemer.

Begin september

Naar verwachting zal Berenschot zijn onderzoek begin volgende maand presenteren aan de gemeente Horst aan de Maas.

In een officiële reactie laat de Limburgse gemeente weten de uitkomsten van het onderzoek openbaar te zullen maken voor zover dat kan – Horst aan de Maas wil de privacy van alle betrokkenen namelijk niet schenden.

Tot op heden heeft de gemeente nog geen aangifte gedaan tegen de voormalig ambtenaar, meldt De Limburger.

More on: Berenschot
Netherlands
Company profile
Berenschot is a Netherlands partner of Consultancy.org