Bijna driekwart van organisaties heeft geen beleid voor diversiteit en inclusie

19 oktober 2022 Consultancy.nl

Ruim een kwart (27%) van de Nederlandse organisaties heeft een diversiteit- en inclusiebeleid. Dat blijkt uit de nieuwste editie van het HR-Trendonderzoek van adviesbureau Berenschot, uitgeverij Performa en softwarebedrijf AFAS.

Terwijl de overgrote meerderheid van de organisaties dus nog altijd geen beleid heeft op het gebied van diversiteit en inclusie, wint het thema wel aan terrein. Zo had in 2020 nog maar zo’n 20% van de organisaties in ons land een diversiteit- en inclusiebeleid, vorig jaar ging het om circa 22%.

“Op basis van deze cijfers kan je concluderen dat de weg naar boven geleidelijk aan is ingezet”, zegt Gijs Bijlstra, wetenschapper bij de Radboud Universiteit en vanuit AFAS betrokken bij het onderzoek. “Maar met alleen een divers personeelsbestand ben je er nog niet.”

Ranking HR-beleidsthema’s 2023 t.o.v. 2022

Bijlstra doelt hiermee onder andere op het feit dat een organisatie alleen profiteert van haar diversiteit- en inclusiebeleid als de directie en alle medewerkers dit ook daadwerkelijk omarmen. “Beleid alleen is niet voldoende. Iedereen heeft een rol te spelen om de plannen te laten slagen.”

Niet-diverse top

In het onderzoek van Berenschot, Performa en AFAS komt ook naar voren dat slechts 3% van de organisaties in ons land echt bezig is met het bevorderen van diversiteit binnen de top. “Juist in die regionen is op het gebied van diversiteit en inclusie nog een hele wereld te winnen”, geeft Bijlstra aan.

Een recent gepubliceerd onderzoeksrapport van het Sociaal Cultureel Planbureau onderschrijft deze conclusie. Volgens de studie zal de man-vrouwverhouding in de top van het Nederlandse bedrijfsleven pas over twintig jaar in balans zijn geraakt.

HR-beleidsthema’s 2022 overall en uitgesplitst naar sector

Openbaar bestuur loopt voorop

De onderzoekers gingen ook na welke sector verhoudingsgewijs de meeste organisaties telt die een diversiteits- en inclusiebeleid hanteren. Dat is het openbaar bestuur, waar maar liefst 49% van de organisaties een diversiteits- en inclusiebeleid heeft.

“Nog opvallender zijn de ambities van deze sector”, stelt Hans van der Spek, senior managing consultant bij Berenschot en betrokken bij het onderzoek. “De verwachtingen voor 2023 zijn namelijk zeer positief. De sector verwacht komend jaar het thema nog hoger op het prioriteitenlijstje te hebben staan.”

Waar organisaties uit het openbaar bestuur diversiteit en inclusie in 2023 op een zesde plek van het prioriteitenlijstje hebben staan, is dat landelijk de negende plaats. Veel organisaties kunnen op dit vlak dus een voorbeeld nemen aan het openbaar bestuur, laat Van der Spek weten.

More on: Berenschot
Netherlands
Company profile
Berenschot is a Netherlands partner of Consultancy.org