Onderzoek: Maastricht voor het eerst de populairste stad van Nederland

27 juni 2025 Consultancy.nl

Maastricht is voor het eerst de populairste stad van ons land, zo komt naar voren in onderzoek van Hendrik Beerda Brand Consultancy.

Niet eerder voerde een gemeente buiten de Randstad de ranglijst aan. “De afgelopen veertien jaar stond Amsterdam meermaals bovenaan”, vertelt Hendrik Beerda van Hendrik Beerda Brand Consultancy (HBBC). “Maar de sfeer, drukte en hoge prijzen doen onze hoofdstad dit jaar de das om.”

Maastricht heeft volgens de respondenten een stukken sympathiekere en zachtmoedigere uitstraling. Andere punten waarop de Limburgse hoofdstad goed scoort zijn winkelfaciliteiten, horecagelegenheden en de ligging – midden in het idyllische heuvelland.

“Terwijl andere steden worden gezien als eilandjes in een verder oninteressante omgeving, ziet men Maastricht juist als stad van waaruit je direct de prachtige natuur in kan gaan”, vertelt Beerda in dagblad de Limburger. “Dat maakt Maastricht uniek.”

Dat Maastricht nu voor het eerst de populairste gemeente van ons land is, kon in zekere zin ook bijna niet uitblijven. Sinds de eerste meting van HBBC in 2011 staat de stad steevast in de top vijf. Zo bezette de gemeente vorig jaar de tweede plaats.

“Het succes van Maastricht is geen toeval”, zegt John Aarts, wethouder van de Limburgse gemeente. “Achter de toppositie schuilt jarenlang consistent werk van veel partijen in de stad zoals ondernemers, culturele instellingen en de gemeente zelf.”

Wéér geen podiumplek voor Amsterdam

Bij de vorige meting van HBBC bezette Utrecht de koppositie, deze keer moet de Domstad het doen met de tweede plek. Die plaats werd verleden jaar ingenomen door Rotterdam, dat nu het brons te pakken heeft.

Amsterdam heeft ook deze editie van het onderzoek dus geen podiumplek weten te veroveren: de stad neemt ditmaal de zesde plaats in. Daarmee is Amsterdam in één jaar tijd twee plekken gedaald op de ranglijst van HBBC.

“Amsterdam, Ajax en Albert Heijn lijken op elkaar”, zegt Beerda in dagblad Parool. “Dat zijn de beoogde nummers één en daar hoort volgens veel Nederlanders nederigheid bij. Maar dat ontbreekt in de hoofdstad, geven steeds meer respondenten aan.”

Twee eilanden in de top tien

Texel is volgens de onderzoekers van HBBC de op drie na populairste gemeente van ons land. Het eiland scoort onder andere hoog vanwege zijn stranden, natuurgebieden en horecagelegenheden. Datzelfde geldt voor Terschelling, dat dit jaar zevende staat.

Den Bosch neemt de vijfde positie in en heeft volgens de respondenten een soortgelijk sympathieke en zachtmoedige uitstraling als Maastricht. Nijmegen staat achtste, gevolgd door Den Haag en Breda.

HBBC voerde het onderzoek uit in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam en de Universiteit Utrecht.

More on: Hendrik Beerda Brand Consultancy
Netherlands
Company profile
Hendrik Beerda Brand Consultancy is not a Netherlands partner of Consultancy.org
Partnership information »
Partnership information

Consultancy.org works with three partnership levels: Local, Regional and Global.

Hendrik Beerda Brand Consultancy is a not a partner of Consultancy.org.

Upgrade or more information? Get in touch with our team for details.