CEO’s zien geopolitieke onzekerheid als grootste risico voor groei

26 oktober 2023 Consultancy.nl

CEO’s over de hele wereld zien (geo)politieke onzekerheden als het grootste risico voor groei voor de komende drie jaar. Dat blijkt uit onderzoek van KPMG.

Voor zijn terugkerende studie nam het accountants- en adviesbureau een enquête af onder 1.300 CEO’s van bedrijven met een minimale omzet van $500 miljoen. Vorig jaar kwam politieke onzekerheid niet verder dan de zevende plek, maar nu zien CEO’s het als het grootste risico dat de groei van hun organisaties in de weg kan staan.

“Dit laat zien dat CEO’s beter bevatten dat (geo)politieke risico’s niet alleen een kortetermijnkwestie zijn”, verklaren de onderzoekers de stijging. “CEO’s zijn de facto vaak politieke spelers, omdat ze zich moeten verhouden tot internationale conflicten. Niet alleen in moreel opzicht, ze moeten ook een strategie ontwikkelen rondom (geo)politieke onzekerheden.” 

Grootste groeibelemmeringen volgens CEO’s in 2023 en 2022

Zo is het vanwege sancties van de Europese Unie (EU) verboden om bepaalde producten naar of vanuit Rusland te exporteren of te importeren. Vanzelfsprekend belemmeren deze maatregelen bedrijven uit de EU, omdat ze hierdoor een deel van hun omzet mislopen of te maken hebben met verstoorde toeleveringsketens. 

Stephanie Hottenhuis, CEO van KPMG Nederland, onderschrijft de rol van (geo)politieke onzekerheid binnen de bestuurskamer. “Veiligheid is een belangrijk onderwerp. Of het nou gaat om de gevolgen van een internationaal conflict of om een cyberaanval. Deze externe risico’s raken medewerkers, producten en diensten.” 

Bij de vorige editie van het onderzoek gaven CEO’s aan dat disruptieve technologieën – zoals generatieve AI en machine learning – het belangrijkste risico vormden voor de groei van hun organisatie. Dit keer staat dit risico op plaats drie.

CEOs perspective on generative AI

In het geval van disruptieve technologieën geldt echter bij uitstek dat de keerzijde van elke risico een kans is. Zo ziet 70% van de ondervraagden generatieve AI als een potentiële aanjager van groei, mits wordt geïnvesteerd in de technologie. In Nederland is dat zelfs 84%.

“CEO’s zoeken naar mogelijkheden om deze technologie beter te begrijpen en efficiënt in te zetten”, aldus Hottenhuis. “AI brengt veel kansen, maar ook risico’s. Zo kan AI helpen bij het voorkomen van cyberaanvallen, maar deze techniek kan natuurlijk ook door kwaadwillenden worden ingezet om de aanvallen te veroorzaken.” 

Lees ook: KPMG: ‘Generatieve AI-markt groeit naar $118 miljard’

Iets meer dan 40% van de CEO’s van Nederlandse bedrijven verwacht dat de investeringen in generatieve AI zich binnen nu en drie jaar terugverdienen. “Maar meer dat de helft denkt dus van niet”, relativeert Hottenhuis. “En in de rest van de wereld zijn de rendementsverwachtingen op dit vlak zelfs nog pessimistischer.”

Vertrouwen van CEO’s in de wereldeconomie

Ondanks de geopolitieke onzekerheid lijkt het algehele sentiment onder CEO’s iets positiever dan de afgelopen jaren. Bijna driekwart (73%) verwacht dat de wereldeconomie de komende drie jaar zal groeien. Begin 2021 – toen de coronacrisis nog in volle gang was – was dat nog slechts 42%.

In hun eigen bedrijven hebben CEO’s nog meer vertrouwen. Zo denkt 77% dat hun organisatie de komende drie jaar zal groeien. Bij CEO’s van Nederlandse ondernemingen gaat het zelfs om 84%. “Met het oog op alle onzekerheden waarmee CEO’s te maken hebben, zijn dit opvallende percentages”, meent Hottenhuis.

More on: KPMG
Netherlands
Company profile
KPMG is a Netherlands partner of Consultancy.org
Partnership information »
Partnership information

Consultancy.org works with three partnership levels: Local, Regional and Global.

KPMG is a Local partner of Consultancy.org in Middle East, Netherlands.

Upgrade or more information? Get in touch with our team for details.