‘Je hoeft niet alles te kunnen’: Dragana Mijatovic maakt al 20 jaar impact met Eraneos

28 januari 2025 Consultancy.nl

Dragana Mijatovic kan terugblikken op een bijzonder 2024: ze vierde haar twintigjarig jubileum bij Eraneos. Gedurende twee decennia zag ze hoe technologie het bedrijfsleven volledig op zijn kop zette. En ondertussen ontwikkelde ze zichzelf tot een expert op het gebied van digitale transformatie en organizational excellence. We spraken Mijatovic over twintig bijzondere jaren.

2004 bracht de wereld veel nieuws. Een paar Harvard-studenten lanceerden Facebook, met de komst van Skype nam beeldbellen een vlucht en Apple introduceerde de iPod Mini. Bellen kon je daar niet mee, de eerste iPhone zou nog drie jaar op zich laten wachten.

Het was ook het jaar waarin Dragana Mijatovic begon bij Eraneos (toen nog Quint), een management- en technologieadviesbureau opgericht in 1992.

“Het lijkt wel alsof we in een totaal andere wereld leefden”, blikt ze terug op haar debuutjaar. “We stonden aan het begin van de digitale transformatie: ERP-systemen werden geïmplementeerd, websites werden interactief en AI klonk nog als sciencefiction.”

Strategisch hart

Het moge duidelijk zijn: twintig jaar later is er veel veranderd. “Wat mij het meest fascineert, is de enorme snelheid waarmee het is gegaan”, geeft Mijatovic aan.

Die snelheid is echter slechts een deel van het verhaal. Met de onstuitbare opmars is technologie nu overal, ook binnen organisaties.

“Waar we vroeger vooral gefocust waren op IT, ondersteunen we nu volledige transformaties.”

“Het heeft zich ontwikkeld van ondersteunende tools naar het strategische hart van bedrijven”, aldus Mijatovic. “In 2004 werkte ik voornamelijk met IT-afdelingen. Nu is IT geen geïsoleerd domein meer – het is een cruciaal onderdeel geworden van de gehele bedrijfsvoering. IT en business kunnen niet langer los van elkaar benaderd worden.”

Transformatiepartner

Hiermee is ook de rol van Eraneos flink veranderd. “Waar we vroeger vooral gefocust waren op IT, ondersteunen we nu volledige transformaties waarin technologie, mensen en processen samenkomen. We zijn niet alleen een techpartner, maar ook een strategische gids voor organisaties die een stap vooruit willen zetten in een steeds sneller veranderende wereld.”

In die wereld is wendbaarheid cruciaal geworden. Om anderen hierin te helpen, was het ook voor Mijatovic noodzakelijk om zichzelf voortdurend te blijven ontwikkelen. “Ik heb me gaandeweg verdiept in nieuwe methodologieën zoals lean, agile en DevOps, telkens aansluitend op de behoeften van onze klanten en de ontwikkelingen in de markt.”

Ondertussen maakte Eraneos een flinke groei door – niet alleen in omvang, maar ook in de breedte en diepte van de expertise. “In het begin lag de focus op focus op service management en ITIL. Vandaag de dag bieden we alles van digitale strategie, sourcing en IT-advisory tot organizational excellence & transformation, cybersecurity & privacy en data & AI.”

Geen perfectie, maar volharding

Vandaag de dag telt Eraneos meer dan duizend medewerkers. Vanuit kantoren in Nederland, Duitsland, Spanje en Zwitserland ondersteunen zij opdrachtgevers op drie continenten.

Zelf geeft Mijatovic organisatiebreed leiding aan de praktijk Organizational Excellence & Transformation, die onder meer bekendstaat als koploper op het gebied van agile.

“Wat ons onderscheidt, is dat we niet simpelweg frameworks of methodologieën implementeren, maar echte, duurzame verandering realiseren”, zegt Mijatovic. “We zien agile niet als een verzameling regels, maar een mindset en een middel om organisaties duurzamer, wendbaarder en succesvoller te maken.”

“Verschil wordt hier niet gezien als iets wat lastig is, maar als een waardevolle bijdrage.”

Die maatwerkaanpak kenmerkt heel Eraneos, geeft ze aan. “Ik geloof oprecht dat we de beste implementators van organisatieveranderingen in Nederland zijn. Veel van onze concurrenten maken prachtige analyses, blauwdrukken en rapporten, maar wij zorgen dat de verandering daadwerkelijk gebeurt én blijft.”

Deze kracht schrijft ze grotendeels toe aan de mentaliteit van de consultants. “We geven nooit op – vallen en opstaan, net als in het echte leven. We zoeken altijd naar manieren om dat extra stapje te zetten – om mensen echt mee te nemen, om weerstand niet te negeren maar te begrijpen en op te lossen. Verandering komt niet door perfectie, maar door volharding en het bouwen van vertrouwen.”

De kracht van verschil

Diezelfde mentaliteit ziet ze terug in de cultuur bij Eraneos. “Die cultuur draait om collegialiteit, kameraadschap, professionaliteit, maar ook om oprechte betrokkenheid bij elkaar. Hier wordt niet alleen gewerkt, maar ook gezorgd voor elkaar. En gefeest! Dat is iets wat ik ontzettend waardeer. Niet voor niets zijn we al jaren een Great Place to Work.”

Het is ook een van de redenen dat ze al die jaren bij Eraneos is gebleven. “Hier kan ik mezelf zijn. Vanaf het begin voelde ik dat ik me niet hoefde aan te passen. Dat was bijzonder, zeker omdat ik uit het buitenland kom en vrouw ben in een wereld die vaak door mannen wordt gedomineerd.”

“Hier hoefde ik niet op eieren te lopen omdat ik een andere manier van denken en aanpak had en werd het juist gezien als een kracht”, legt ze uit. “Het verschil wordt hier niet gezien als iets wat lastig is, maar als een waardevolle bijdrage. Dat gevoel van waardering is essentieel geweest voor mijn ontwikkeling en werkplezier.”

De wereld heeft vrouwen nodig

Zelfs anno 2025 geldt ze als vrouw in de IT helaas nog altijd als uitzondering. “Er is vooruitgang, maar het gaat nog lang niet snel genoeg. Dit is een systemisch probleem dat ook als zodanig moet worden aangepakt. Het vraagt om een fundamentele verandering in hoe we naar gender, werk en leiderschap kijken.”

Dit strekt véél verder dan IT en tech, benadrukt ze meteen. “Het gaat om de hele samenleving. Deze wereld heeft vrouwen nodig – niet alleen als deelnemers, maar als leiders. Vrouwen brengen unieke kwaliteiten mee, zoals empathie, verbinding en samenwerking. Ze hebben een breder perspectief en zijn inspirerend – kwaliteiten die essentieel zijn om van deze verdeelde wereld een betere plek te maken.”

Een betere toekomst

Bijdragen aan een betere wereld staat ook centraal in haar ambities voor de komende jaren. “Vorig jaar had ik de eer om een van de delegates te zijn bij COP29 in Bakoe, Azerbeidzjan. Deze ervaring heeft mijn vastberadenheid versterkt om duurzaamheid nog prominenter op de agenda te zetten, zowel binnen Eraneos als bij onze klanten.”

“Het mooiste wat je kunt doen is anderen helpen om het beste uit zichzelf te halen.”

Daarnaast blijft ze zich focussen op het ondersteunen van vrouwen in IT en tech. “Ik wil actief bijdragen aan het versterken van vrouwelijke leiders. Voor mij zijn duurzaamheid en de ontwikkeling van vrouwelijke leiders onlosmakelijk met elkaar verbonden: beide zijn cruciaal om een betere toekomst te creëren.”

Je hoeft niet alles zelf te kunnen

Gevraagd naar specifieke lessen uit haar eigen carrière die ze andere professionals – vrouw of niet – zou willen meegeven, hoeft Mijatovic niet lang na te denken: “Er zijn zoveel belangrijke lessen.”

“Laat ik bij het begin beginnen. Na mijn eerste twee jaar bij Quint voelde ik me een beetje verloren. Ik had mijn eigen ‘sweet spot’ nog niet gevonden. Toen kreeg ik van een zeer ervaren collega het beste advies van mijn carrière: ‘Je hoeft niet alles te kunnen. Ontwikkel je talenten en word daar het beste in.’”

“Dat advies heeft me gevormd en is iets wat ik tot op de dag van vandaag toepas”, legt ze uit. “Ik weet wat mijn talenten zijn, en voor de dingen waar ik minder goed in ben, zorg ik dat ik hulp krijg van mensen die daarin uitblinken.”

Het sluit aan op een tweede belangrijke les: “Echte impact komt niet alleen voort uit kennis en expertise, maar vooral uit verbinding maken met mensen. Luisteren, empathie tonen en het opbouwen van vertrouwen zijn minstens zo belangrijk.”

De mooiste dingen ontstaan dan ook samen, geeft ze aan. “Mijn succes is nooit alleen van mij; het is altijd het resultaat van geweldige teams en inspirerende samenwerkingen. Durf te groeien door anderen te laten groeien: het mooiste wat je kunt doen is anderen helpen om het beste uit zichzelf te halen. Dat is niet alleen een belangrijke les, maar ook iets wat me dagelijks drijft.”

Tot slot heeft Mijatovic ook nog wijze raad voor zichzelf, maar dan voor de jongere versie die twintig jaar geleden begon aan haar reis bij Eraneos: “Wees niet bang om anders te zijn. Je kunt de wereld niet veranderen door in de pas te lopen.”

More on: Eraneos
Netherlands
Company profile
Eraneos is a Netherlands partner of Consultancy.org
Partnership information »
Partnership information

Consultancy.org works with three partnership levels: Local, Regional and Global.

Eraneos is a Local partner of Consultancy.org in Netherlands.

Upgrade or more information? Get in touch with our team for details.