Contentstrategie in de consultancybranche: De kansen en uitdagingen
In onze digitale wereld staan adviesbureaus voortdurend voor de vraag hoe ze hun online zichtbaarheid kunnen vergroten. Krachtige content is hierbij cruciaal. Maar hoe creëer je deze? En hoe zet je het optimaal in? We spraken erover met Michelle Barten en Daniella Tuik, twee marketeers die al jaren actief zijn in de consultancybranche.
Om te beginnen, wat zijn volgens jullie de drie grootste uitdagingen voor consultancybureaus bij het creëren van waardevolle content?
Michelle: “Veel adviesbureaus willen een stap zetten in het professionaliseren van hun online zichtbaarheid, maar ze weten vaak niet waar ze moeten beginnen. Met als gevolg willekeurige content die gedeeld wordt zonder strategisch plan of intentie.”
Daniëlla: “Een tweede is dat ze de verantwoordelijkheid voor content bij één persoon neerleggen, zoals een marketingverantwoordelijke of iemand die de socials beheert. In principe een goede stap. Alleen pakt het in de praktijk vaak anders uit.”
“Deze persoon gaat in de drukte van de dagelijkse werkzaamheden op zoek naar ideeën voor content. Intussen hebben consultants vaak geen tijd en er is soms niet genoeg bewustwording dat zij met hun kennis en ervaring een belangrijke rol spelen in het creëren van waardevolle content. Met als gevolg dat de content meer ontstaat vanuit een marketingperspectief dan vanuit de klant, waardoor de echte connectie met de klant mist.”
Michelle: “Ten derde is de content vaak alleen gericht op de organisatie. Die zit vol met verhalen – over het ontstaan, de missie en hoe ze hun klanten helpen en met welk resultaat. Genoeg om mooie content te creëren.”
“Maar er ontbreekt vaak één belangrijk onderdeel. En dat zijn de medewerkers: de persoonlijke verhalen. Waarom ze juist bij dit bedrijf werken. Wat ze zo mooi vinden aan het werken met klanten. Wat ze zien bij klanten. Deze verhalen geven het bedrijf een gezicht. En een opening om in contact te komen. Toch lukt het vaak niet om ook deze verhalen actief mee te nemen in de content. Zonde.”
Hoe kunnen bureaus hun medewerkers meer betrekken bij het maken van content?
Daniëlla: “Het begint bij bewustwording. Consultants, maar ook de ondernemer zelf en andere afdelingen zoals sales, zijn zich meestal niet bewust van hoe hun kennis een schat aan waardevolle content vormt. Door medewerkers actief te betrekken bij het delen van hun ervaringen en verhalen, versterk je niet alleen de interne trots en betrokkenheid, maar ook de connectie met klanten.”
“Een goede manier om dit te doen, is door een contentworkshop te organiseren waarin medewerkers worden meegenomen in het proces en de bedrijfsvisie, waarmee de bewustwording van hun rol als ‘ambassadeurs’ van het bureau wordt vergroot.”
Michelle: “Het is daarbij wel belangrijk dat je vervolgens ook de doorvertaling maakt naar een heldere aanpak. Wat we vaak zien is dat het momentum hoog is na een workshop, maar dat men dit in de waan van de dag snel weer vergeet. Hierdoor worden de inzichten en vaardigheden die tijdens de workshop zijn opgedaan niet goed doorgevoerd in de praktijk.”
Hoe kunnen bureaus dat momentum behouden?
Michelle: “Om consistentie te waarborgen, is het belangrijk om een vaste structuur aan te brengen in je contentcreatieproces. In plaats van alles ad hoc te doen, raden we aan maandelijkse sessies te plannen waarin je samen met je team de onderwerpen en invalshoeken voor de komende periode doorneemt. Dit zorgt voor meer betrokkenheid en een frisse stroom van ideeën vanuit verschillende perspectieven.”
Daniëlla: “Tijdens deze sessies kun je brainstormen, ideeën delen en verdelen wie verantwoordelijk is voor welke content. Door dit in teamverband te doen, ontstaat er een natuurlijke flow en wordt de drempel voor contentcreatie lager.”
“Een goed ingerichte contentkalender biedt daarbij het overzicht dat je nodig hebt om ervoor te zorgen dat alles ook daadwerkelijk op tijd wordt uitgevoerd. Net zoals bij het aanleren van een nieuwe gewoonte, zal deze structuur in het begin even wennen zijn, maar zodra je team het in de vingers heeft, wordt het een tweede natuur.”
Michelle: “Als je eenmaal op deze manier werkt, hoef je je geen zorgen meer te maken over het vinden van tijd of inspiratie – alles staat klaar en is van tevoren gepland, zodat het makkelijk door te voeren en vast te houden is, zelfs tijdens drukke periodes.”

Wat merken jullie als resultaat bij bureaus die hun teams betrekken bij het creëren van content?
Michelle: “Het eerste resultaat is vaak een grotere betrokkenheid en trots binnen het team. Medewerkers beginnen anders naar hun werk te kijken en zien ineens mogelijkheden om klantverhalen en successen om te zetten in waardevolle content. Daarnaast helpt het ze om ook buiten hun standaard rol te denken.”
Daniëlla: “Een mooi voorbeeld hiervan is een consultant die ons vertelde dat hij door deze aanpak beter in staat was om uitdagingen bij haar klant op te merken. Dit leidde zelfs tot een nieuwe opdracht, omdat ze nu eerder kansen zag waar ze voorheen niet zo snel aan dacht.”
“Zo ontstaat er een win-win: de klant voelt zich beter geholpen en het bureau creëert meer waarde voor de klant. Content die echt vanuit de organisatie en klantgericht is gemaakt, resoneert ook veel beter bij de lezer.”
Welke aanpak raden jullie aan voor bureaus die meer uit hun content willen halen, maar niet weten waar ze moeten beginnen?
Michelle: “We merken vaak dat het al helpt om te weten waar je moet beginnen: duidelijkheid krijgen in de stappen die je moet nemen. In onze aanpak hanteren we drie heldere stappen: strategie, inhoud en structuur.”
“Begin met een heldere strategie waarin je de doelen, doelgroep en kernboodschap scherp stelt. Het is belangrijk om echt in je doelgroep te duiken en deze inzichten te combineren met je onderscheidend vermogen en je doelen voor de lange termijn.”
“Zorg vervolgens dat je de inhoud van je content helder hebt. Zowel je onderwerpen als de opbouw van je content. Zorg dat je een duidelijke boodschap hebt, die je vanuit verschillende invalshoeken kunt delen. Je zult merken, dat hierin oneindige mogelijkheden zijn!”
“Nu je strategie staat en je weet hoe je aansprekende content maakt, wil je ook een proces om iedere maand opnieuw nieuwe content te creëren. Daarom hameren wij altijd op een overzichtelijke structuur door middel van een contentkalender.”
“Vul dit aan met een efficiënte workflow waarbij taken worden gebundeld en in blokken worden uitgevoerd. Dan zul je zien dat je in korte tijd veel content kunt creëren zonder dat het proces te veel tijd in beslag neemt. Bovendien maakt het contentcreatie leuker en makkelijker als je dit samen met je team doet.”

Om bureaus hiermee te helpen hebben jullie The Content Mastery ontwikkeld. Wat is dit en hoe helpt het bureaus om deze stappen te zetten?
Daniella: “Bij The Content Mastery hebben we deze drie pijlers samengebracht in een unieke hybride training die je zelf met je team kunt doen op een moment dat het jullie uitkomt.”
“Wij hebben hiervoor korte to the point video’s met praktische opdrachten ontwikkeld die collega’s met elkaar kunnen volgen, waarmee je binnen een maand een volledige contentstrategie hebt opgezet. En dat is niet alles, je hebt ook een uitgewerkte contentkalender, uitgeschreven content én een workflow waarmee je maand na maand aansprekende content kunt creëren en publiceren.”
Michelle: “Gedurende het traject bieden we begeleiding en feedback, zodat bureaus zeker weten dat ze op de goede weg zijn. We zoeken op dit moment vijf consultancybureaus die als eerste gebruik willen maken van onze training.”
“In ruil voor waardevolle feedback bieden we een aantrekkelijke pilotprijs en extra begeleiding gedurende het hele proces. Wil je met je team leren hoe je consistente, effectieve content kunt creëren die écht aansluit bij jullie bedrijfsdoelen? – meld je dan nu aan.
