Energyprofs ondersteunt Enexis bij implementatie van nieuw SAP-systeem
In april heeft Enexis Netbeheer een belangrijke stap gezet in de modernisering van zijn klant- en informatiesystemen. Het oude AIS (SAP R/3 met CIC 0) is vervangen door SAP S/4 en het nieuwe klantsysteem KIS. De implementatie werd geleid door Ward de Waal van Energyprofs in samenwerking met het Implementatieteam, dat verantwoordelijk was voor de voorbereiding, uitvoering en nazorg van de transitie.
De vervanging van AIS had grote impact op uiteenlopende onderdelen van Enexis Netbeheer. Het systeem speelde jarenlang een centrale rol in klantprocessen, waardoor de overgang naar SAP/S4 en KIS zorgvuldig moest worden voorbereid.
Voor Enexis was het cruciaal dat de overgang soepel zou verlopen. De continuïteit van klantprocessen mocht niet in het geding komen, terwijl medewerkers tegelijkertijd moesten worden meegenomen in nieuwe werkwijzen en functionaliteiten. De opdracht aan Energyprofs omvatte het volledige implementatietraject: van impactanalyses en communicatie tot testen, trainingen, livegang en hypercare.
Regie, structuur en samenwerking
Als Implementatielead vervulde Ward de Waal een veelzijdige rol. Hij bewaakte het overzicht, ontwikkelde een heldere visie op het implementatietraject en zorgde dat alle betrokken teams op het juiste moment over de juiste informatie beschikten. Stakeholdermanagement, communicatie, coördinatie en advisering vormden de kern van zijn werkzaamheden.
Ward werkte intensief samen met het implementatieteam, de business en diverse technische teams binnen Enexis. Door een gestructureerde aanpak en duidelijke afstemming wist hij richting en rust te creëren in een traject met veel afhankelijkheden en tijdsdruk.
Succesvolle livegang
Op 7 april ging het nieuwe systeemlandschap live. Dit verliep “opvallend soepel”, vertelt de Energyprofs-adviseur. “Grote issues bleven uit, mede dankzij de gedegen voorbereiding en de consequente aanpak van het team. Voor stakeholders en eindgebruikers zorgde dit voor duidelijkheid, vertrouwen en een stabiele overgang naar de nieuwe processen”, blikken Energyprofs en Enexis tevreden terug.
De succesvolle implementatie bevestigt het belang van een grondige aanpak waarin niets aan het toeval werd overgelaten. “De combinatie van structuur, samenwerking en aandacht voor de mens bleek doorslaggevend.”
Hans van Veen, Scrummaster bij Enexis, laat weten: “Bij de Livegang AIS hebben we laten zien wat er mogelijk is als een team écht samenwerkt. Van refinement tot release en van development tot implementatie. We hebben niet alleen gebouwd, we hebben ook gezorgd dat het product, onder leiding van de implementatieconsultants, zacht is geland. Dat is voor mij het verschil tussen opleveren en écht succesvol zijn.”
Doorontwikkeling richting release 2.0
Nu de initiële livegang achter de rug is, richt het Implementatieteam zich op release 2.0. “Hierbij worden processen opgepakt die de eerste release niet haalden, en wordt gewerkt aan verdere optimalisatie van het nieuwe systeem”, licht Ward toe.
Het doel is helder: “SAP/S4 en KIS nog beter laten aansluiten op de behoeften van de business en de dagelijkse praktijk.”
Samen bouwen aan duurzame vooruitgang
De opdracht bij Enexis laat volgens Ward zien hoe Energyprofs waarde toevoegt in complexe verandertrajecten binnen de energiewereld. “Met een mensgerichte aanpak, vakmanschap en oog voor kwaliteit dragen we bij aan een toekomstbestendige digitale infrastructuur, een belangrijke randvoorwaarde voor de energietransitie.”

