René Ewals nieuwe partner bij IT Audit & advisory-praktijk van Forvis Mazars

02 juni 2025 Consultancy.nl

Forvis Mazars heeft zijn IT Audit & advisory-praktijk versterkt met René Ewals. De nieuwe partner brengt maar liefst 35 jaar ervaring in het auditvak mee naar het accountants- en advieskantoor. We vroegen hem naar zijn overstap en visie op het vak.

René Ewals beweegt zich al zijn gehele werkzame leven binnen de auditwereld. In 1990 gestart bij KPMG, werkte hij gedurende de eerste twee decennia van zijn loopbaan ook nog lange tijd bij Big Four-genoten PwC en Deloitte. Hij richtte zich op thema’s als informatiebeveiliging en assurance-onderzoeken.

Sinds 2010 had Ewals samen met enkele anderen een eigen onderneming: ACS Audit & Assurance. Met zijn partnerschap bij Forvis Mazars keert hij nu weer terug bij een groot kantoor.

“Het is inderdaad een zeer lange tijd geweest als ondernemer”, bevestigt Ewals. Gevraagd naar zijn switch, geeft hij aan dat het juist de snelle groei van ACS Audit & Assurance was die hem deed besluiten zich aan te sluiten bij de IT Audit & advisory-praktijk van Forvis Mazars.

“Door de snelle groei had ik behoefte aan meer professionals, bij voorkeur in dienst. Dat bleek echter zeer moeilijk te zijn. Vanuit het verleden had ik al een relatie met Jan Matto, partner bij Forvis Mazars, en uit onze gesprekken over samenwerking bleek dat aansluiting bij Forvis Mazars een goede fit zou zijn voor mijzelf en de praktijk.”

Zekerheid in onzekere tijden

De sterk stijgende vraag naar IT-audit hangt enerzijds samen met de nog altijd groeiende afhankelijkheid van ICT binnen organisaties. Daarnaast speelt volgens Ewals de huidige geopolitieke onrust een belangrijke rol.

“Gegeven de toenemende onzekerheid in de wereld verwacht ik dat de groei van de inzet van IT-auditors nog lang zal doorgaan, ook internationaal”, legt hij uit.

Daardoor zoeken organisaties meer zekerheid, oftewel assurance. “En die kunnen IT-auditors geven. We begrijpen wat de relevantie van IT is voor de ondernemingen zelf.”

Luisterend oor

Om goed onderzoek te kunnen doen, moet je als IT-auditor “een luisterend oor hebben voor de noden en behoeften van je klanten”, vertelt hij. “Vergelijk het met het van oorsprong Latijnse woord ‘audire’, dat ‘luisteren’ of ‘horen’ betekent. De kern is om goed te kunnen luisteren, ook naar de zaken die je klant niet direct uitspreekt.”

“Als IT-auditors proberen we op een positieve manier organisaties en medewerkers beter te laten functioneren.”

Mede door zijn achtergrond als bestuurlijk informatiekundige, leerde Ewals al in een vroeg stadium dat informatievoorziening essentieel is voor het laten functioneren van een onderneming. “Met die kennis en inzichten, gebundeld met brede IT-kennis, kan ik ook als spil functioneren tussen bijvoorbeeld directies en de inhoudelijke IT’ers door beide talen te spreken.”

Soft spot

Bij Forvis Mazars gaat hij zich de komende tijd bezighouden met het ontwikkelen van de diensten binnen de financiële dienstverlening en de IT-industrie. Daarbij richt de IT Audit & advisory-praktijk zich op audit en assurance, maar ook cybersecurity-gerelateerde diensten.

“Hiervoor hebben we een uitgebreid team met de vereiste kennis en ervaring”, aldus Ewals. “Denk aan penetratietesten, grey en white box testing, maar ook red teaming. Rondom de assurance-werkzaamheden moet je denken aan ISAE 3000- en 3402-opdrachten. Daar heb ik ook wel een soft spot voor omdat ik het verleden actief heb mogen meewerken aan de ontwikkeling van vooral de 3402-standaard.”

Ook de invoering van de DORA- en NIS-standaarden, samen met het cybersecurityjaarverslag, zal volgens Ewals veel ondernemingen gaan helpen om beter bestand te zijn tegen cyberaanvallen.

Mensenwerk

Dergelijk jargon – ISAE 3000 en 3402 zijn internationale assurance-standaarden, DORA en NIS zijn Europese cybersecurity-richtlijnen – zal de meesten wellicht niet zoveel zeggen. Maar hoe technisch het auditvak soms ook lijkt, uiteindelijk blijft het volgens Ewals bovenal mensenwerk.

“Ik vind het mooi dat we elke dag met mensen mogen samenwerken die allemaal een zekere trots hebben met de zaken die ze onderhanden hebben”, schetst hij. “Dat geldt zowel voor medewerkers bij ons als bij klanten. En dat wij hen mogen ondersteunen in de ontwikkeling van de persoon of de processen.”

En dat kan dan vele vormen aannemen. “Van coaching en opleidingen tot het geven van assurance, of begeleiden door aanbevelingen te geven om bijvoorbeeld een project vlot te trekken.”

Met 35 jaar onder de riem is Ewals in ieder geval nog lang niet uitgekeken op het vak. “Als IT-auditors proberen we op een positieve manier organisaties en medewerkers beter te laten functioneren. Zonder IT kunnen wij als maatschappij inmiddels vrijwel niet meer overleven en het is altijd erg leuk om te kunnen praten over IT en de impact die het heeft op het functioneren van organisaties.”

More on: Forvis Mazars
Netherlands
Company profile
Forvis Mazars is a Netherlands partner of Consultancy.org
Partnership information »
Partnership information

Consultancy.org works with three partnership levels: Local, Regional and Global.

Forvis Mazars is a Local partner of Consultancy.org in Netherlands.

Upgrade or more information? Get in touch with our team for details.