Innovatiespecialist Tekkoo klaar voor de volgende groeifase
Innovatiespecialist Tekkoo heeft een nieuwe directie. Oprichters Lindy Hensen en Mathijs Koper hebben het stokje overgedragen aan Alwin Veldboom en Huub Edelman.
“De afgelopen tien jaar hebben we met volle overtuiging gebouwd aan Tekkoo, waar we duurzame innovaties tot realiteit brengen en ondernemerschap kweken,” zeggen Hensen en Koper.
Onder hun leiderschap is de Rotterdamse innovatieversneller gegroeid tot een team van rond de 15 professionals. Bekende klanten zijn onder meer Cosun, Rijkswaterstaat, Renewi en Rotterdam The Hague Airport.
Hoewel Hensen en Koper het bestuursstokje doorgeven, blijven ze als business developers en eigenaren nauw verbonden aan Tekkoo. “We zijn er trots op dat we het bestuur van Tekkoo nu kunnen overdragen aan twee van onze eigen toppers. We hebben enorm veel vertrouwen in Alwin, Huub en het hele team om Tekkoo naar een volgende fase te brengen en kijken hiernaar uit.”
Tekkoo helpt gevestigde bedrijven die willen vernieuwen, maar werkt ook met startups en scale-ups met een missie. Het doel is het versnellen van de duurzame transitie – volgens Hensen en Koper “de grootste uitdaging van de afgelopen jaren”.
Dat gebeurt op zijn Rotterdams, door de handen uit de mouwen te steken. “Systeemverandering realiseren en duurzame bedrijven bouwen gaat niet vanzelf. Het vergt vasthoudendheid, moed en een just do it-mentaliteit.”
Tekkoo’ers van het eerste uur
Als innovatie leads bij Tekkoo kennen Huub Edelman en Alwin Veldboom het klappen van de zweep. Alle projecten waar ze zich mee bezighielden draaiden om duurzaamheid – van de energietransitie tot de circulaire economie en biobased innovatie. Daarbij richtten ze zich vooral op ondernemerschap binnen bedrijven. En dat zullen ze blijven doen, ook in hun nieuwe rol, vertellen de kersverse bestuurders.
Edelman: “Ik ben zes jaar geleden bij Tekkoo begonnen. Daarvoor werkte ik bij Shell. Het was een heel bewuste keuze om de overstap te maken van een corporate naar een klein, ondernemend bedrijf. Ik wilde graag dichter bij het vuur staan en met meer directe impact meebouwen aan een duurzame toekomst. En ik wilde vooral ook meer verantwoordelijkheid dragen.”
“Bij mijn vorige werkgever had ik geweldige collega’s die zich voor duurzaamheid inzetten”, vervolgt Edelman. “Maar bij zo’n groot bedrijf ben je toch meer aan het vechten tegen de oude economie, terwijl we bij Tekkoo werken aan innovaties die de nieuwe economie vormgeven. Dat is een enorme bron van plezier geweest de afgelopen zes jaar. Uiteindelijk probeer je mee te bouwen aan positieve dingen, de wereld een stukje mooier te maken, dat is een belangrijke persoonlijke motivatie.”
Dat geldt ook voor Veldboom, die zijn achtergrond omschrijft als “heel idealistisch”. “In 2009 ben ik als ambassadeur van een jongerenbeweging op een elektrische scooter van Den Bosch naar Kopenhagen gereden om de klimaatconferentie COP15 bij te wonen. Daar mocht ik voormalig minister Jacqueline Cramer een manifest overhandigen met een oproep tot klimaatactie. Wat ik op die reis hoorde, was voor mij een wake-upmoment.”

Met een afstudeerscriptie over intrapreneurship voor impact op zak begon Veldboom zijn carrière bij JongeHonden. Een eerdere stage bij Tekkoo leidde tot het aanbod daar te komen werken, nu zo’n zevenenhalf jaar geleden.
Als Tekkoo’er van het eerste uur koppelt Veldboom zijn idealisme aan pragmatisme. “Bij Tekkoo zoeken we naar oplossingen die echt werken. Wat mij veel voldoening geeft, is dat we in de complexiteit van alle transities toch veel voor elkaar kunnen krijgen.”
Samenwerking
De stap om samen de directie van Tekkoo te gaan vormen kwam organisch tot stand. Edelman: “Ik was al veel bezig met allerlei interne bedrijfszaken, dus het is een logische ontwikkeling. Ik werd nog enthousiaster van het idee om het samen met Alwin te doen. We kennen elkaar al heel lang, er is veel vertrouwen. En we vullen elkaar goed aan.”
“Huub is sterk in het bestendigen van wat goed gaat, hij bewaakt de continuïteit”, zegt Veldboom. “Ik ben misschien wat sneller in het zetten van nieuwe stappen.”
Edelman beaamt dat: “Ik vind Alwin een stuk ondernemender dan ik ben. Een ander verschil is dat ik vrij resultaatgericht en direct ben, en Alwin let op de sfeer en zorgt voor plezier.”
Veldboom: “In een Italiaans restaurant hebben we bij een pizza en een glas wijn eens goed over onze samenwerking gesproken. Daarbij hebben we al onze verwachtingen gedeeld. Natuurlijk is het belangrijk dat je dezelfde visie hebt. We waren er al snel uit dat we dit bedrijf heel graag met zijn tweeën verder willen brengen.”
Voortbouwen op het fundament
Wat die gedeelde toekomstvisie inhoudt? In elk geval geen radicale breuk met het verleden. “We bouwen voort op wat er in de afgelopen tien jaar in gang is gezet”, aldus Veldboom.
Edelman knikt: “We willen de transities van deze tijd blijven versnellen, dat drijft ons elke dag om uit ons bed te komen. En we blijven een innovatie-doe-bureau. De Rotterdamse mentaliteit van ‘niet lullen, maar poetsen’ zal nog steeds de drijfveer zijn.”
Die mentaliteit vertaalt zich ook naar de sfeer binnen Tekkoo. Edelman: “We hebben het superleuk met elkaar, maar we dagen elkaar ook uit. Wij geloven dat dat elkaar versterkt: werkplezier is een ontzettend belangrijke voorwaarde voor prestaties. We willen een bedrijf zijn waar mensen willen werken die graag impact maken én zich persoonlijk willen ontwikkelen. Ik zie het als onze taak om ervoor te zorgen dat we zulke mensen aantrekken.”
Op zakelijk vlak hoopt de nieuwe directie nog meer in te zetten op duurzame samenwerkingen met klanten. Veldboom: “Wij zijn niet het bureau dat even een workshop of training komt geven en dan weer weg is. We willen ons op de lange termijn verbinden aan de duurzame doelstellingen van een bedrijf. Dat moet ook, want innovatie heb je niet in één sessie voor elkaar. Dat vraagt om skin in the game. We zijn er het liefst bij van opgave tot uitvoering.”

