Pensioenfondsen staan er slechter voor dan een jaar geleden

03 januari 2024 Consultancy.nl

Pensioenfondsen staan er begin 2024 iets minder goed voor dan een jaar geleden. Dat blijkt uit onderzoek van Aon.

Het jaar 2023 was een gemengd jaar voor pensioenfondsen. Enerzijds wisten ze positieve beleggingsrendementen te realiseren, waardoor het totale vermogen toenam. Momenteel heeft de sector meer dan €1.500 miljard aan vermogen onder beheer.

Maar door de daling van de rente in het vierde kwartaal hebben de dekkingsgraden het jaar 2023 afgesloten op een lager niveau dan waarop ze begonnen. Volgens berekeningen van Aon ligt de gemiddelde dekkingsgraad van de Nederlandse pensioenfondsen momenteel op 115%, begin vorig jaar was dit 117%.

Pensioenfondsen staan er slechter voor dan een jaar geleden

De grote pensioenfondsen hebben reeds aangekondigd om per 1 januari 2024 de pensioenen te indexeren. Zo indexeert ABP met 3,03% en PFZW met 4,8%. Deze indexatie hebben deze pensioenfondsen al verwerkt in de dekkingsgraad eind 2023, waardoor de dekkingsgraden verder zijn gedaald.

In zijn Pensioenthermometer blikt Aon bovendien vooruit op drie trends die dit jaar van grote invloed zullen zijn op de strategische agenda.

Wet toekomst pensioenen

Net als vorig jaar staat 2024 in het teken van de Wet toekomst pensioenen (Wtp), die vorig jaar werd aangenomen door de Eerste en Tweede Kamer.

Frank Driessen, CEO Wealth Solutions bij Aon, zegt dat de sector stappen zet richting de inwerkingtreding van het nieuwe stelsel. “De uiterste transitiedatum is met een jaar opgeschoven naar 1 januari 2028, maar de tussentijdse mijlpalen blijven intact. Dat betekent dat er 1 juli 2024 in concept overeenstemming moet zijn tussen de sociale partners over de contractkeuze, het invaren en de compensatie. Sociale partners en pensioenfondsen moeten flink aan de bak.”

Driessen heeft hierin een helder advies voor de sector: wacht niet met de voorbereidingen tot het te laat is. “Vergis je niet in de hoeveelheid werk. Dit is een enorme verandering en er is dus veel te doen. En neem iedereen goed mee in het proces.”

Klimaatagenda

Ook klimaat staat dit jaar hoog op de agenda van partijen uit de sector. Driessen: “Klimaat heeft de afgelopen jaren een steeds prominentere plaats op de agenda’s van pensioenfondsen gekregen. Enerzijds vanuit wetgeving (de Sustainable Finance Disclosure Regulation), maar ook vanuit de besturen van de fondsen zelf en de deelnemers.”

Zo ontstaat vanuit de maatschappij steeds meer druk op pensionfondsen om beleggingen in sectoren als de fossiele industrie te stoppen. “De roep om duurzame beleggingen neemt toe. Daarbij wordt het voor instellingen belangrijker om zich te verantwoorden over waarin belegd wordt.”

Marktconsolidatie

De noodzakelijke zoektocht naar meer schaal is al jaren een thema binnen de pensioensector. Niet alleen bij de pensioenfondsen zelf, maar ook bij de uitvoeringsorganisaties en verzekeraars is er in 2023 sprake geweest van consolidatie. “Deze trend zet zich voort in 2024”, voorspelt Driessen.

“De overgang naar de Wet toekomst pensioenen maakt dat uitvoeringsorganisaties en pensioenfondsen zich beraden op de toekomst”, legt hij uit. “De kleinere pensioenfondsen vragen zich af of ze nog naar het nieuwe stelsel over willen, of dat dit dan toch het moment is om de verplichtingen elders onder te brengen.”

More on: Aon
Netherlands
Company profile
Aon
Aon is a Netherlands partner of Consultancy.org
Partnership information »
Partnership information

Consultancy.org works with three partnership levels: Local, Regional and Global.

Aon is a Local partner of Consultancy.org in Middle East, Netherlands.

Upgrade or more information? Get in touch with our team for details.